Kredyt konsolidacyjny

Home / Kredyty / Kredyty- konsumpcyjne / Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny

 • wyślij na Facebook
 • wyślij na Digg
 • wyślij na Twiter
 • wyślij na Stumble
 • wyślij na Blogger
 • wyślij na Wykop

Każdy konsument prędzej czy później będzie miał do czynienia z jakimkolwiek rodzajem kredytu- będzie musiał kupić lodówkę na raty, zaciągnąć kredyt hipoteczny, spłacić kartę kredytową czy też po prostu wziąć pożyczkę. Nie ma zbyt dużego problemu jeżeli ma na swoim koncie tylko jedno zobowiązanie. Co zrobić w przypadku, gdy kredyty powoli się piętrzą, a my coraz bardziej odczuwamy ciężar comiesięcznych rat? Albo jesteśmy coraz bardziej zmęczeni zastanawianiem się kiedy daną ratę musimy zapłacić? Bez wątpienia trafnym rozwiązaniem owych problemów jest zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny, który nie tylko połączy wszystkie zobowiązania w jedną ratę, ale także obniży ich miesięczną sumę.

Kredyt konsolidacyjny- definicja

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, który umożliwia połączenie wielu zadłużeń w jedno, które dodatkowo charakteryzuje się zwykle niższą ratą i wydłużonym okresem spłaty. Działa on na zasadzie wyręczenia nas w spłacie kredytów zaciągniętych w innych bankach, w rezultacie czego mamy tylko jeden dług w banku, który konsoliduje nam zadłużenia. Zaległe kwoty wraz z odsetkami wpłacane są zwykle bezpośrednio na konta banków, bez konieczności martwienia się o jakiekolwiek formalności. Połączenie takie ułatwia w dużej mierze klientowi obsługę długów dzięki ujednoliceniu stopy procentowej oraz warunków umowy, takich jak termin spłaty, wysokość raty itp. To produkt skierowany przede wszystkim dla klientów chcących ułatwić sobie dysponowanie budżetem domowym oraz tych, którzy mają chwilowe problemy finansowe i pragną zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań. Jest to dobre rozwiązanie również dla niezadowolonych z jakości obsługi kredytów i warunków stawianych przez inne banki.

Klient korzystający z kredytu konsolidacyjnego ma możliwość połączyć ze sobą zobowiązania takie jak:

  kredyt konsolidacyjny a rachunki
 • kredyt mieszkaniowy,
 • kredyt samochodowy,
 • pożyczkę hipoteczną,
 • pożyczkę gotówkową,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt ratalny,
 • dług na karcie kredytowej,
 • debet na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Warto wiedzieć o tym, iż zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w niektórych wypadkach może nieść ze sobą inne korzyści, takie jak możliwość dodatkowego sfinansowania innych celów, czyli podwyższenie kwoty kredytowanej. Nadprogramowe pieniądze można wykorzystać na dowolny cel, np. zakup sprzętu AGD, spłatę innych zadłużeń niezwiązanych z udokumentowanymi pożyczkami.

Kredyt konsolidacyjny tylko ze zdolnością kredytową

Klienci bardzo często mają mylne wyobrażenie co do przeznaczenia kredytu konsolidacyjnego- niektórzy z nich uważają taki kredyt za ratunek w trudnej sytuacji finansowej. Niestety jest to błędne rozumowanie, ponieważ kredyt konsolidacyjny nie może być uważany za oddłużeniowy, czyli nie służy on zmniejszeniu długu. Bank nie ma możliwości negocjowania z innymi bankami warunków zaciągniętych wcześniej kredytów, przykładowo nie może on zmniejszyć kwoty zadłużenia poprzez obniżenie marży nałożonej przez poprzednika. Bank konsolidujący zadłużenia zajmuje się jedynie ich całkowitą spłatą, która w rezultacie oznacza nałożenie kolejnego kredytu. Zobowiązanie owe jest co prawda z reguły korzystniejsze dla dłużnika (jedna rata, niższe oprocentowanie, wydłużony okres spłaty), ale wciąż jest on zobowiązany do jego spłaty, dlatego też koniecznym jest zbadanie zdolności kredytowej klienta. Pamiętajmy- żaden bank nie jest instytucją charytatywną i możemy być co najmniej pewni tego, iż prędzej czy później dane długi muszą zostać w całości pokryte, nawet z nawiązką pod postacią odsetek. Aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego warto skorzystać z porównywarki.

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny wiąże się z podobnymi procedurami, z jakimi spotykamy się w przypadku zaciągania innych kredytów. Otrzymanie owego dokumentu wiąże się zwykle z wizytą w placówce banku, jednakże możliwym jest zawarcie takiej umowy na odległość w systemie on-line. Procedura polega na trzech krokach:

 1. Złożenie dokumentów.
 2. Podjęcie decyzji przez banku o zawarciu z nami umowy.
 3. Transfer środków pieniężnych na konta banków oraz kredytobiorcy (w przypadku podwyższenia kredytowanej kwoty).

Procedura rozpoczyna się wraz ze złożeniem przez kredytobiorcę wymaganych dokumentów:

 • dokumenty poświadczające o dochodach (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, dokumenty dotyczące działalności gospodarczej, ostatni odcinek renty, zasiłku),
 • dokumenty świadczące o zabezpieczeniu (w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego są to dokumenty poświadczające wartość nieruchomości),
 • dokumenty związane z zaciągniętymi zobowiązaniami (oryginały umów kredytów i pożyczek, które pragniemy skonsolidować),
 • dokumenty ogólne (wypełniony wniosek o udzielenie kredytu konsolidacyjnego, dane wnioskodawców/poręczycieli, dokumenty potwierdzające tożsamość).

podpisanie umowy kredytu konsolidacyjnego

Klient po złożeniu wszelkiej potrzebnej dokumentacji musi czekać na odpowiedź banku, która zjawia się zwykle po kilku dniach, jednakże okres ten może się odpowiednio wydłużyć, w szczególności jeżeli wnioskowaliśmy o konsolidację kredytów z zabezpieczeniem nieruchomością (kredyt konsolidacyjny hipoteczny). Niektóre banki chwalą się przyspieszoną procedurą, która może wynosić kilka godzin, a nawet minut.

Jeżeli kredytobiorca pomyślnie przeszedł weryfikację pod kontem zdolności kredytowej otrzymuje decyzję banku o udzieleniu nam kredytu konsolidacyjnego. Na podstawie uzgodnionych wcześniej warunków zostaje sporządzona umowa, która po podpisaniu jest podstawą do uruchomienia kredytu. Bank zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z pokryciem zadłużenia, w tym przelaniem środków na konta banków, jednakże warto jest samodzielnie zgłosić fakt wcześniejszej spłaty kredytu co najmniej kilka dni przed uruchomieniem środków, co usprawni cały proces uruchomienia kredytu. Jeżeli kredytobiorca wnioskował zaś o przyznanie dodatkowej gotówki, zostaje ona wypłacona bezpośrednio na wskazane przez zainteresowanego konto.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

W zależności od sposobu zabezpieczenia spłaty zadłużenia, banki wyróżniają dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych- w wariancie gotówkowym oraz hipotecznym. Która z opcji jest korzystniejsza? Wszystko zależy od samych preferencji klienta oraz jego zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy

gotówka z kredytu konsolidacyjnegoKonsolidacyjny kredyt gotówkowy to jedna z popularniejszych metod łączenia kilku rat kredytów w jedną. Charakteryzuje się formalnościami ograniczonymi do minimum, gdzie bank wymaga zwykle jedynie zaświadczeń dotyczących zarobków, a decyzja kredytowa jest błyskawiczna- niektóre banki mogą się pochwalić już 15 minutowymi decyzjami, które podejmowane są niekiedy już w trakcie wypełniania wniosku kredytowego czy też podczas rozmowy telefonicznej. Ponadto konsolidacja zadłużeń nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń oraz można wnioskować o dodatkową gotówkę- nawet do 20% sumy konsolidowanych zadłużeń. Niestety te wszystkie plusy ciągną za sobą także pewne wady. Jedną z nich jest stosunkowo niska suma możliwych do skonsolidowania kredytów, zazwyczaj do 50-80 tys. zł, a dodatkowo oprocentowanie jest tylko nieznacznie niższe od porównywalnych kredytów konsumenckich, a może ono wynosić niekiedy nawet 15-18%. Oprócz tego klient ma do dyspozycji jedynie skrócony okres kredytowania- do maksymalnie 5-8 lat.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny jest to kredyt, który uważany jest za "poważniejszy", który może opiewać na kilkukrotnie wyższe kwoty w porównaniu z wariantem gotówkowym- nawet na kilkaset tysięcy. Wyróżnia się swoją główną cechą, a mianowicie zaciągnięcie takiego kredytu wymaga jego zabezpieczenia hipoteką. Kredytobiorca ma obowiązek "zastawić" nieruchomość o jasnej sytuacji prawnej, którą może być mieszkaniem, domem czy też działką kredytobiorcy lub osób trzecich (żyrantów). Do podstawowych plusów hipotecznej konsolidacji należy bez wątpienia wysoka suma możliwej konsolidacji, która ograniczona jest tylko wartością nieruchomości. Kredyt można zaciągnąć nawet na 70-80 % wartości nieruchomości, niekiedy nawet na 90%, dodatkowo okres kredytowania może wynosić 10-20 lat, z możliwością jego wydłużenia do 35 lat. Godnym uwagi atutem jest również niższe oprocentowanie kredytu w porównaniu z gotówkowym wariantem konsolidacji- banki pobierają odsetki nie wyższe jak 5-7% w skali roku. Ponadto standardem jest możliwość dobrania dodatkowej gotówki, która może sięgać nawet 20% wartości nieruchomości. Niestety zaciągnięcie hipotecznego kredytu konsolidacyjnego wiąże się z pewnymi problemami. Przede wszystkim należy posiadać nieruchomość, bądź znaleźć osobę, która poświadczy własną, co dla niektórych klientów jest wręcz nieosiągalne. Innym poważnym minusem jest długi czas ubiegania się o kredyt i obszerna dokumentacja, jaką należy dołączyć do wniosku. Zwiększony poziom formalności ma bezpośredni związek ze sposobem zabezpieczenia, która jak wspomniano wcześniej jest hipoteką. Decyzja kredytowa zapada zwykle w ciągu miesiąca, natomiast do tego czasu oprócz podstawowych dokumentów dotyczących zarobków i konsolidowanych zadłużeń, należy dołączyć także wszelką dokumentację dotyczącą nieruchomości- aktualny odpis z księgi wieczystej, dokumentacja zdjęciowa nieruchomości, wycena rzeczoznawcy, itp.

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny bez wątpienia jest produktem godnym uwagi, szczególnie dla klientów zapobiegliwych, którzy pragną odpowiednio zabezpieczyć się w razie przyszłych kłopotów ze spłatą zadłużeń. Jednakże należy pamiętać o tym, iż owy produkt posiada zarówno wady, jak i zalety.

Do zalet kredytu konsolidacyjnego bez wątpienia należy: kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny infografika

 • połączenie kilku spłacanych kredytów w jeden,
 • zmniejszenie sumy spłacanych miesięcznie zobowiązań dzięki jednej zmniejszonej racie,
 • niższe oprocentowanie w stosunku do innych kredytów konsumenckich,
 • możliwość dobrania dodatkowej gotówki do łącznej sumy konsolidowanych kredytów- nawet do 20%,
 • wydłużenie okresu kredytowania, co odciąża kredytobiorcę w razie utraty płynności finansowej,
 • przeniesienie obsługi wszystkich kredytów do jednego banku- ograniczenie formalności do minimum.

Niestety ubiegając się o kredyt konsolidacyjnych, trzeba być świadomym pewnych wad, a są nimi:

 • zwiększenie ostatecznych kosztów spłaty całości zadłużenia- dłuższy okres kredytowania zawsze wiąże się ze spłatą dodatkowych odsetek, które nalicza także bank konsolidujący,
 • dłuższa droga formalna przy ubieganiu się o kredyt w porównaniu do zwykłych kredytów gotówkowych- przede wszystkim w wariancie hipotecznym,
 • kredyt konsolidacyjny skierowany jest tylko dla klientów ze zdolnością kredytową- nie otrzymają go klienci, którzy już popadli w kłopoty finansowe,

Opcje dodatkowe kredytu konsolidacyjnego

Oprócz zwykłej konsolidacji zadłużeń, bank może zaproponować klientowi usługi dodatkowe oraz promocje, które jeszcze bardziej wzbogacają ofertę banku. Kredytobiorca może mieć możliwość wyboru opcji takich jak:

 • konsolidacja kredytów współmałżonka lub osób trzecich
 • wakacje kredytowe, które wiążą się z zawieszeniem spłaty kredytu nawet do roku,
 • ubezpieczenia- zabezpieczenie w razie utraty pracy, nieszczęśliwego wypadku, odpowiedzialności cywilnej itp.,
 • kredyt konsolidacyjny walutowy- oznacza jednoczesne konsolidowanie i przewalutowanie zaciągniętych wcześniej zobowiązań, które jest szczególnie przydatne w razie pogorszenia się sytuacji na rynku walutowym.

Znajdź odpowiedni kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym:

Pożyczka konsolidacyjna bez BIK

Kredyt konsolidacyjny w każdym wypadku wymaga nienagannej historii kredytowej, w tym jasnej sytuacji w BIK. Co zrobić w przypadku gdy potrzeba jest natychmiastowe obniżenie rat, a nie posiadamy wymaganej przez banki zdolności kredytowej? Ostatnią deską ratunku dla takich osób może okazać się pożyczka konsolidacyjna bez BIK, którą udzielają niektóre parabanki. Swoją charakterystyką nie odbiegają zbytnio od kredytów konsolidacyjnych udzielanych przez banki, natomiast nie wymagają od klienta zabezpieczeń czy też zdolności kredytowej- taki kredyt udzielany jest zwykle od ręki dla każdego. Niekiedy firmy pożyczkowe wymagają zastawienia majątku, zwykle pod postacią przedmiotów wartościowych (złoto, papiery wartościowe, biżuteria). Jest to więc idealne rozwiązanie dla klientów chcących zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania, a którzy już wpadli w kłopoty finansowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż parabanki, podobnie jak w każdym przypadku, obciążają klienta wyższym oprocentowaniem niż tradycyjne banki, dlatego też należy bardzo dokładnie rozważyć każde za i przeciw ubiegania się o pożyczkę konsolidacyjną w firmie pożyczkowej.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

kredyt konsolidacyjny- dodatkowe pieniądzeKredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla każdego kredytobiorcy, który martwi się o swoją przyszłą zdolność kredytową. Konsolidacja zobowiązań pozwoli na zmniejszenie sumy rat, dzięki czemu domowy budżet zostaje częściowo odciążony. Poza tym przejęcie obsługi wszystkich rat jest wygodne- wszystkie należności są obsługiwane przez jeden bank, jest to więc oszczędność czasu. Dodatkowo jest to sposób na zmianę banku, w przypadku gdy jesteśmy niezadowoleni z usług poprzedników. Podsumowując, zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego to idealny sposób na ułatwienie sobie życia "na kredycie", które może być korzystne pomimo konieczności dopłaty za dodatkowe odsetki.

Przeczytaj też

Wybieramy kredyt mieszkaniowy

Wybieramy kredyt mieszkaniowy Decyzja już podjęta- bierzemy kredyt mieszkaniowy. Sprawdziliśmy swoją zdolność kredytową, wybraliśmy wymarzone mieszkanie, czy też idealne miejsce na nowy dom. Co teraz? Na rynku istnieje wiele różnych ofert kredytu mieszkaniowego, banki bombardują nas kolejnymi promocjami i okazjami. Który produkt...

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak poprawić swoją zdolność kredytową? Decydując się na zaciągnięcie kredytu w banku, musimy mieć świadomość, że zostaniemy ocenieni przez bank pod wieloma względami- czy posiadamy wystarczający dochód, jakie mieliśmy zadłużenia, czy na czas spłacamy nasze długi itd. Często idziemy do banku z nastawieniem, że wszystko z naszą historią kr...

Spirala zadłużenia- jak z niej wyjść?

Spirala zadłużenia- jak z niej wyjść? W dzisiejszych czasach właściwie każdy może wziąć kredyt. Wystarczy tylko pójść do banku, okazać wymagane dokumenty i produkt bankowy mamy już w swoich rękach. Gdy pieniądze zostają wykorzystane, znowu zgłaszamy się po kolejną pożyczkę. Dodatkowo zgadzamy się na proponowaną nam kartę kredytową- w ko...

Jak wybrać lokatę bankową?

Jak wybrać lokatę bankową? Coraz częściej klienci banków decydują się na aktywne oszczędzanie, które jednocześnie może przynieść dodatkowy zysk. Wielu z nich postanawia powierzyć swoje pieniądze w formie lokaty, ponieważ uważana jest za najbezpieczniejszą formę gromadzenia kapitału. Niestety w tym momencie zaczynają się jeszc...