Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

Home / Bankowość / Bankowość- karty płatnicze / Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

 • wyślij na Facebook
 • wyślij na Digg
 • wyślij na Twiter
 • wyślij na Stumble
 • wyślij na Blogger
 • wyślij na Wykop

Wraz z rozwojem technologii i powstaniem wirtualnego pieniądza i kart płatniczych, zwiększyło się bezpieczeństwo korzystania z finansów. Noszenie przy sobie gotówki zawsze wprowadzało pewien element ryzyka, szczególnie w miejscach tłocznych- jak wiemy jest to naturalne środowisko dla kieszonkowców. Ale czy zaopatrzenie się w plastik rozwiązuje wszelkie problemy? Niestety złodzieje wymyślają coraz to nowe sposoby ominięcia systemu i nowych zabezpieczeń, dlatego warto przestrzegać pewnych zasad korzystania z kart płatniczych zarówno w sklepach i bankomatach, jak i w środowisku wirtualnym.

Jeżeli zastanawiasz się nad zaopatrzeniem w kartę płatniczą albo już taką posiadasz, to warto zawczasu zapoznać się z wyszczególnionymi poniżej poradami i wskazówkami. Z pewnością zdobyta wiedza ograniczy niebezpieczeństwo utraty karty wraz ze środkami zgromadzonymi na koncie do minimum.

Pierwsze czynności po odbiorze karty płatniczej

 • karta płatnicza z czipemDokładnie sprawdź stan przesyłki. Jest to pierwszy krok jaki należy wykonać, już w chwili odebrania listu od kuriera/listonosza. Dlaczego? Niestety już przed otrzymaniem karty może dojść do przejęcia istotnych informacji dotyczących użytkownika konta oraz karty, czyli nr konta bankowego, dane osobowe, PIN- więc wszystkie informacje jakich złodziej potrzebuje do wykonania transakcji np. przez internet. Jeżeli przesyłka jest uszkodzona należy sporządzić z dostawcą protokół, który będzie podstawą do wysłania nowych dokumentów wraz z kolejną kartą.
 • Podpisz kartę zaraz po jej otrzymaniu. Służy do tego pasek podpisu umieszczony na rewersie karty. Najlepiej podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem, niewymazywalnym długopisem. Niektóre transakcje wymagają dodatkowo złożenia pisemnego poświadczenia, a podpis złożony na karcie jest wzorem podpisu użytkownika karty.
 • Zapamiętaj nr PIN. Nie wolno go nigdzie spisywać! A kategorycznie zabrania się zapisywania go na samej karcie. Niestety w takim wypadku bank może odmówić zwrotu skradzionych pieniędzy nawet po zastrzeżeniu karty, ze względu na niezachowanie przez użytkownika należytej ostrożności przy jej zabezpieczaniu. Jeżeli masz problem z zapamiętywaniem numerów, to warto pokusić się o ustanowienie własnego PINu. Jednakże unikajmy przy tym kopiowania innych numerów (np. nr PIN do karty SIM w telefonie) oraz sugerowania się ważnymi datami (rokiem urodzenia, daty rocznicy ślubu).
 • Nie udostępniaj karty i PINu osobom trzecim. Jest to zasada, która jest jednocześnie jednym z obowiązków użytkownika karty i rachunku bankowego, wyszczególnionym nawet w samej umowie. Zakaz ten dotyczy także najbliższych przyjaciół oraz członków rodziny. Jeżeli chcesz, aby z naszego rachunku korzystała inna osoba, to zgłoś się do banku z wnioskiem o wydanie dodatkowej karty obsługującej ten sam rachunek dla zaufanej osoby. Pełnomocnik dzięki temu będzie miał taki sam dostęp do konta jak główny użytkownik, zachowując przy tym dotychczasowy stopień bezpieczeństwa dokonywanych transakcji.
 • Ustal limit wykonywanych transakcji. Właściwie każdy bank daje swoim użytkownikom możliwość indywidualnego ustalenia dziennego limitu transakcji zarówno gotówkowych (wypłata z bankomatu), jak i bezgotówkowych (płatności dokonane w sklepach oraz przez Internet). Skorzystaj z tej opcji- w razie nieszczęścia straty będą mniej bolesne.

Aby wybrać najlepszą kartę płatniczą, najlepiej jest je porównać. Możesz skorzystać z naszej porównywarki kart debetowych.

Gdy korzystasz z karty płatniczej w bankomacie

 • klawiatura bankomatuPrzyjrzyj się bankomatowi. Dziwna rada? Nic z bardziej mylnego. Ostatnio coraz częściej słychać o tzw skimmingu, czyli kopiowaniu zawartości pasków magnetycznych kart oraz przechwytywaniu numerów PIN po to aby spreparować karty i dokonywać za ich pomocą transakcji bankomatowych, najczęściej zagranicznych. Na co zwrócić uwagę? Najpierw sprawdź czy klawiatura bankomatu nie wystaje ponad powierzchnię blatu, nie jest dziwnie pogrubiona lub czy wyróżnia się od reszty maszyny. Skimmerzy aby uzyskać PIN montują nakładki umożliwiające zarejestrowanie wklepywanej kombinacji. Zwróć też uwagę na górną ściankę bankomatu, gdzie na fałszywym panelu może być zainstalowana kamera rejestrująca wprowadzanie numeru. Uważaj również na sam otwór czytnika kart- może być tam umieszczony mały skaner służący kopiowaniu zawartości paska magnetycznego. Jeżeli wygląd bankomatu może wskazywać na próby skimmingu, reaguj i skontaktuj się z właścicielem bankomatu, bankiem lub policją. Jeżeli masz taką możliwość to korzystaj z tych samych bankomatów, dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci zauważyć ewentualne różnice w ich wyglądzie.
 • Chroń numer PIN. Warto wyrobić sobie nawyk zasłaniania ręką lub portfelem klawiatury tak, aby ani osoby postronne, ani ewentualna nielegalnie zamontowana kamera nie uchwyciła wklepywanej sekwencji. Nigdy nie korzystaj z pomocy innych osób.
 • Pilnuj karty i wypłaconej gotówki. Po wyjęciu karty nie spuszczaj z niej wzroku- nie zostawiaj jej na bankomacie chcąc np. schować portfel czy zapiąć torebkę. Nigdy nie odchodź z bankomatu jeżeli karta jest umieszczona w czytniku, nawet jeżeli spotka Cię awaria bankomatu i wyjęcie karty będzie niemożliwe. Po wypłaceniu gotówki przelicz ją dyskretnie i natychmiast schowaj- nie warto jest pokazywać, ile ma się przy sobie pieniędzy. Dobrze jest korzystać z bankomatów w ruchliwych miejscach oraz placówkach banków, gdzie można liczyć na monitoring oraz pomoc przechodniów.

Bezpieczne płatności kartą płatniczą w sklepie

 • płatność kartą w terminalu płatniczymNie trać karty z oczu. Dokonując płatności poprzez terminal płatniczy sprzedawca ma obowiązek wykonywać wszystkie czynności w Twojej obecności. Jeżeli tłumaczy się przejściem do innego pomieszczenia, w którym pozostał terminal, to bez wahania idź ze sprzedawcą, masz do tego pełne prawo. Niestety sami sprzedawcy mogą wykorzystać ufność klientów i dopuścić się kopiowania karty. Należy pamiętać, że każda sytuacja, w której karta znika z Twojego zasięgu wzroku jest potencjalnie niebezpieczna.
 • Sprawdzaj dowody wykonania transakcji. Zawsze po wyjściu ze sklepu porównaj dowód dokonania transakcji z wykazem na rachunku. Jeżeli kwoty przelewów są różne bądź znajdziesz operację, której nie dokonałeś, skontaktuj się z bankiem. Być może jest to jedynie pomyłka, którą łatwo będzie sprostować. W innym wypadku musimy wyjaśnić sprawę z nieuczciwym sprzedawcą.
 • Trzymaj kartę w bezpiecznym miejscu. Pomimo braku większej gotówki, wciąż trzeba pamiętać o kieszonkowcach, ponieważ najczęstszym miejscem, w którym trzymamy kartę jest portfel. Nie chowaj go w kieszeniach spodni ani kurtki- złodzieje coraz częściej zamiast normalnie wyciągać portfel, nacinają kieszeń skalpelem. Jeżeli jesteś kobietą i nosisz portfel w torebce, to dopilnuj aby znalazła się na samym dnie, dodatkowo zamek skieruj do przodu, abyś tylko ty mogła go otworzyć. Nie zostawiaj karty w samochodzie!

Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej w Internecie

 • phishing kart płatniczychDokładnie sprawdź sklep internetowy. Jeżeli planujesz zrobić zakupy przez Internet, zdecyduj się na sklep o nieposzlakowanej opinii. Warto kierować się poradami na forach internetowych, grupach dyskusyjnych i rankingach. Dodatkowo przed dokonaniem płatności koniecznie przeczytaj regulamin sklepu, skupiając się na paragrafach mówiących o zachowaniu dostatecznego poziomu bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji.
 • Zwróć uwagę na zabezpieczenie strony. Najlepiej unikać sklepów internetowych, które wymagają bezpośredniego podawania danych użytkownika i karty, a zamiast tego korzystać z witryn, które korzystają z zabezpieczonych centrów autoryzacyjnych (np. Polcard). Użytkownik po dokonaniu zakupu zostaje automatycznie przeniesiony do strony owego centrum, aby zlecić zapłatę. Korzystając z systemu autoryzacyjnego zwróć uwagę na protokół, który zawsze powinien być szyfrowany. Jak poznać taką stronę? Bezpieczna witryna zawsze posiada przedrostek https zamiast zwykłego http, poza tym na pasku adresowym widnieje symbol zamkniętej kłódki. Klikając na nią można dowiedzieć się o wykorzystanych zabezpieczeniach i certyfikatach. Tylko szyfrowane strony zapewniają bezpieczeństwo dokonywanych transakcji.
 • Ignoruj wiadomości, które mogą być próbą phishingu. Czym jest phishing? Są to działania, które dążą do wyłudzenia istotnych informacji, w tym wypadku dotyczących użytkownika konta i jego karty. Bardzo często hakerzy wysyłają wiadomości e-mail podszywając się pod bank z prośbą o weryfikację danych czy też zalogowanie się do systemu bankowego w celu przedstawienia jakiejś promocji, rabatu itp. Phishingu można doświadczyć również telefonicznie, kiedy "bank" pierwszy się z nami kontaktuje i prosi o podanie danych. Ignoruj takie wiadomości! Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o podanie danych, chyba że my pierwsi się z nim kontaktujemy i zgłosimy się z prośbą np. o aktywowanie usługi.
 • Nie zapisuj ważnych informacji w komputerze.Inną istotną zasadą nawiązującą do ochrony przed hakerami jest zalecenie, aby nie przechowywać danych dotyczących rachunku bankowego w komputerze, ponieważ możemy paść ofiarą spyware'u, czyli szkodliwego oprogramowania szpiegowskiego. Z tego samego względu unikaj logowania się do systemu bankowego w kafejkach internetowych i poprzez publicznie dostępne sieci WIFI. Aby ryzyko ataku zmniejszyć do minimum, zaopatrz się w program antywirusowy i regularnie aktualizuj jego bazę danych. Dodatkowo możesz zainstalować osobistą zaporę (personal firewall) z aktualnymi regułami. Ponadto warto regularnie sprawdzać aktualizacje systemu i przeglądarki internetowej

Co zrobić w razie kradzieży lub zgubienia karty płatniczej?

bezpieczeństwo kart płatniczych

kradzież kart płatniczychNiestety nawet najbardziej ostrożnych i uważnych użytkowników może spotkać nieszczęście. Co zrobić w razie utraty karty lub podejrzenia, że nasze dane trafiły w niepowołane ręce? Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem- należy działać, i to jak najszybciej. Czas w tej chwili jest niezwykle cenny. Pierwszym krokiem powinno być przede wszystkim zastrzeżenie karty. W tym celu należy powiadomić bank udając się do najbliższego oddziału placówki, dzwoniąc pod specjalny numer telefonu lub odwiedzając stronę internetową. Zablokowania karty można dokonać także poprzez bankowość internetową, czyli logując się na panel użytkownika- wystarczy wybrać opcję zastrzeżenia karty i jego powód. Nowa karta zostaje wysłana na prośbę posiadacza rachunku.

Jeżeli padliśmy ofiarą przestępstwa takiego jak phishing, skimming czy "zwykła" kradzież, naszym obowiązkiem powinno być zgłoszenie sprawy naszemu bankowi oraz policji. Przejście obojętnie obok nielegalnych praktyk jest cichym przyzwoleniem dla złodziei i hakerów na kontynuowanie swojej działalności. Warto zgłaszać takie zdarzenia nawet ze względu na innych użytkowników, którzy będą mieli większą szansę na ominięcie podobnych nieprzyjemności.

Stosowanie wyżej wymienionych porad z pewnością zwiększy bezpieczeństwo korzystania z kart płatniczych. Nie wymagają od nas włożenia większego wysiłku, a przyczynią się do zwiększenia naszego komfortu. Jak zapamiętać te wszystkie wskazówki? Przede wszystkim trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem oraz myślą, że najlepsza jest profilaktyka.

Przeczytaj też

Karta kredytowa- jak z niej korzystać?

Karta kredytowa- jak z niej korzystać? Karta kredytowa jest jednym z produktów, na temat którego zdania są podzielone. Z jednej strony istnieją klienci będący zagorzałymi miłośnikami kredytówki, z drugiej zaś przeciwnicy. Dlaczego wprowadza tyle kontrowersji? Być może jest to kwestia braku zrozumienia działania zawiłych produktów, bo do ...

ZUS czy OFE- co wybrać?

ZUS czy OFE- co wybrać? Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 otwarto "okienko transferowe" i w tym czasie można było podjąć decyzję dotyczącą tego, do której instytucji ma trafiać część naszej składki emerytalnej- ZUS czy OFE. Koalicja dowodzona przez Donalda Tuska przebudowuje w ten sposób system emerytalny, wprowadzony za czas...

Oszczędzanie- który produkt bankowy wybrać?

Oszczędzanie- który produkt bankowy wybrać? Oszczędzanie samo w sobie z pewnością nie jest prostym zadaniem- właściwie mało komu udaje się to zrobić rzeczywiście dobrze, bowiem w większości przypadków wymaga to od każdego z nas sporej siły woli. Jak często w końcu zdarzało się, że postanowiliśmy zbierać pieniądze na jakikolwiek określony cel,...

Spirala zadłużenia- jak z niej wyjść?

Spirala zadłużenia- jak z niej wyjść? W dzisiejszych czasach właściwie każdy może wziąć kredyt. Wystarczy tylko pójść do banku, okazać wymagane dokumenty i produkt bankowy mamy już w swoich rękach. Gdy pieniądze zostają wykorzystane, znowu zgłaszamy się po kolejną pożyczkę. Dodatkowo zgadzamy się na proponowaną nam kartę kredytową- w ko...